ZLOMYSLNÝ DUCH

11. února 2017 v 13:04 | Jiří Maršálek |  krátké povídky
Vše začalo při spiritistických seancích.
Ty vedla hraběnka Zachová. Na jejím malém zámečku, který působil velice tmavě až strašidelně, se scházelo kolem patnácti přívrženců tajemna.


Tato společnost slepě věřila v posmrtný život i na spojení s duchem zemřelého.
Hraběnka Zachová si uměla vybrat pokaždé správné médium. Duch se ohlašoval většinou nějakým znamením. Jednou to bylo klepnutí, podruhé slabé zaškrábání. Ale ten pátek se přihodilo něco děsivého.
Vše zpočátku probíhalo jako pokaždé. Všichni se posadili kolem velkého kulatého stolu. Společně se chytnou za ruce. Tak vytvořily kruh, který je bude chránit. Na tohle dbala hraběnka velice důsledně. Přes médium se snaží spojit s duchem zemřelého bratra jedné přítomné. V místnosti je ticho, ale i nevšední napětí. Tváře přítomných jsou napjaté očekáváním.
Vtom se rozletí okno. Okenní tabulka zadrnčí. Místností proletí velký průvan, který sfoukne všechny čtyři svíce. Někdo vykřikne.
Paní hraběnka se přes médium rychle zeptá: "Duchu, jsi dobrý nebo zlý?"
"Moc zlý," vysloví médium.
Přítomné ženy vykřiknou zděšením. Některé se pokouší vstát. Poruší přitom držení rukou a uzavřený kruh.
Hraběnka která stála, se úlekem chce posadit. Ozve se tvrdé žuchnutí na zem. Někomu se podaří opět zapálit svíce. Paní hraběnka sedí na zemi. Její židle se záhadně přemístila do jednoho z rohů. Komorník který se též účastní sezení, pomáhá opět hraběnce na nohy.
"Rychle se chytněte za ruce a nepouštějte se!" Křikne rozrušená paní Zachová.
Jakmile spojí ruce, tak židle v rohu sama spadne. Leží opěrátkem k zemi.
Hraběnka se nyní snaží přes médium zlého ducha odvolat.
"Odejdi a nech nás na pokoji!" Přikazuje duchu třesoucím se hlasem.
Už to vypadá, že se to povedlo, když v tom zařinčí okenní tabulka. Místností tentokráte prosviští vichr. Svícny padají na zem. Je tma a velký zmatek.
"Seďte a držte se pevně za ruce!" Nařizuje důrazně hraběnka.
Vichr ještě jednou proletí kolem stolu a vyletí oknem ven.
"Hoří!" Křikne drobný muž, který si první povšimnul že od svíčky chytla jedna z pokrývek, kterou odhodila vyděšená žena po jeho levici.
Hraběnka znovu zahřímá: "Všichni zůstaňte na místech. Komorník se od nás odpojí a uhasí oheň. Vy se hned opět chytněte, ať neporušíte kruh," nařizuje paní Zachová.
Komorník rychle vstane. Zadupává plamen, který zachvátil pokrývku jedné z dam. Ta se nyní rozkašle. Komorník rozsvěcí svíce, které dal opět na stůl. Žena stále kašle. Po chvíli se počne dusit.
Sluha ji odvádí z místnosti. Žena stále lapá po dechu. Hned za dveřmi se jí uleví. Může se konečně nadechnout.
Přeneseme se nyní v čase o dva roky zpátky.
V tomhle městečku žije muž, který je hrozně zlý. Vyhnal své dvě děti i svou manželku. Přivedl si do domu jinou ženu. Ta je stejně krutá a bezcitná, jako tenhle muž. Touží po bohatství a velké moci.
Tahle dvojice začne vycházet ven jen za tmy. Kradou a loupí, kde se dá. Někdy žena čeká doma, až se vrátí její druh z lupu.
"Tak co, máš něco?" Otáže se hned, jak se muž objeví ve dveřích.
"Dnes to nešlo. Bylo tam moc lidí," praví zklamaně muž.
Tenhle zlý muž má nemocného bratra. Ženu napadne, že se o něho jako budou starat. Tím ukážou svému okolí, že jsou hodní. Jenže jejich dobrota spočívá jen v tom, aby milého bratra okradli a zabili.
Rok na to oba jedou kočárem s koňmi kolem rokle. Vtom se jim do cesty postavil mrtvý bratr. Koně se splašili a převrhli kočár, který se zřítil do rokle. Zlá dvojice zahynula. Od té doby se rokli lidě vyhýbají. Odmítají tam chodit, protože je tam něco čeho se bojí.
Nyní můžeme posunout čas opět vpřed. Seance u hraběnky skončila. Neuplynulo ani dvacet minut, když dorazí muž na koni.
"U rokle řádí větrná smršť. Láme stromy, hrozně hučí a kvílí. Ať tam nikdo proboha nechodí," říká zadýchaně.
Pak se sesune z koně. Sluha k němu přiskočí. Snaží se ho zvednout, ale už ví, že je konec.
"Je po něm," pronese k shromážděnému davu.
Už nikdo nepochybuje, že je to dílo zatracených duší těch mrtvých z rokle.
Jen dobrý pozorovatel by si mohl povšimnout němého údivu paní hraběnky, která pochopila že je dnes ty dvě zlé duše navštívili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama