POVÍDKA: GRÁZL V ČERNÉM

6. února 2017 v 13:50 | Jiří Maršálek |  Různé
"Brácho, musíš zmizet. Zde tě všichni poznají a mohl by tě někdo nahlásit policii," praví důrazně starší brácha.
"Ale kam mám jít? Nemám finance na koupi bytu," praví nepříjemným hlasem mladší bratr.
Oba sourozenci kouří jednu za druhou. Z jejich hlav se též kouří, jak se snaží něco vymyslet.


Mladší počne chodit v botách po místnosti. Je navyklý nosit těžké kanady, které nevyzouvá, až když jde spát. To bývá v brzkých ranních hodinách. Narodil se pro noční život, pro zlodějnu a lumpárny. Jeho oblíbená barva je černá. V noci je černá nejlepší, protože není vůbec vidět. Byl u zvláštní jednotky v Afghánistánu, kde dostal speciální výcvik. Ten se mu nyní moc hodí.
Umí se náramně přetvařovat. Je jako chameleón.
Dobrý pozorovatel však vyčte z jeho tváře krutost, zlobu a nenávist.
"Nechoď pořád a pojď se napít," řekne nabádavě starší grázl.
Oba popíjí a kouří. Přichází jejich máma. Rychle větrají.
"Mámo, musíš nám pomoct!" Zahuláká ten starší muž.
Vylíčí ženě celou jejich zoufalou situaci. Její mazánek je v nebezpečí, že by mohl jít do basy a proto musí zmizet. Máma lamentuje. Všichni si zapálí cigaretu. Po chvíli na sebe skoro nevidí, jak je tam nahuleno.
"Můj bratr má garsonku ve které skoro nebývá. Tam by jsi mohl být," praví nadšeně žena.
"Matko, ty jsi geniální. Domluv to se strejdou," zařve radostně maminčin mazánek.
Tak se stalo, že darebák zmizel na jiné působiště. Přestěhoval se i se svojí přítelkyní, která je též stejná jako on. Přes den se snaží, aby o nich nikdo nevěděl. Většinou spí do tří hodin odpoledne. Než se setmí kouří jednu za druhou z okna. Po setmění si troufají vyjít do ulic. Vrací se až v brzkých ranních hodinách. To ovšem bývá mládenec asi pod parou, protože bouchá, dupe s botami na nohou. Nevadí mu, že ruší noční klid. Však jim nikdo nic nemůže, protože tam vlastně nebydlí. Černota je černota a černá se jim líbí.
V bytě pod nimi bydlí nemocný muž. Nemůže prakticky větrat a skoro každý den mu ruší noční klid tím boucháním a dupáním.
"Není vám to blbý, že mě budíte a rušíte noční klid!" Zakřičí muž, který toho začíná mít dost.
Mladšímu bratrovi se nepohne ani sval v obličeji. Popadne pouze stůl a začne s ním jezdit po podlaze. Ať si to dole užije.
"Ty debile!" Vykřikne muž pod nimi.
"On ti snad nadává?" Říká přítelkyně svému partnerovi.
Ten jde do rohu a začne skákat a drápat nějakou tyčí do podlahy. Muž dole si pouští rádio při kterém spí až do rána.
"Musíme si vypnout zvonek, aby se na nás nikdo nedozvonil. Jinak kdyby něco, tak opravujeme strýcovi byt a to můžeme třeba i deset let, protože to nám nedokáží, jak dlouho se opravuje. To by bylo, aby se neodstěhoval ten pod námi,"" říká dívka syčáka.
Ten okamžitě odpojí jejich zvonek. Též po večerech mlátí a bouchá, jak stále předělává nábytek. Je to prostě dobytek. Též často túruje své drahé auto pod okny. No a jeho návraty domů jsou v brzkých ranních hodinách provázeny jeho těžkými kroky s kanadami na nohou. V tomto okolí se náhle zvýší kriminalita.
Muž jenž má náhle ze života peklo, se obrátí o pomoc na městský úřad.
Jenže se stalo to co neočekával. Úřednice uvěřila strýcovi, který tam má bydlet, ale nebydlí, že tam vážně bydlí. Možná byla podplacena strýcem, nebo mámou darebáka. Čert ví.
Tak náš grázlík neoprávněně bydlí v městském bytě načerno. Miluje přece černou, jak už jsem psal. Také má černé svědomí z kterého si však nic nedělá.
Má i černý auťák ve kterém se po nocích prohání městskými uličkami.
S bratrem a jeho kumpánem provádí dál trestnou činnost. Do práce nechodí, takže se nějak živit musí. Může tuto činnost provádět roky a roky, než se něco podělá a on bude měnit zase působiště.
Už se poučili, že jsou někde kamery. Vždy si o všem zjistí všechny důležité podrobnosti, než se vydají na lup.
"Hele brácho, najdi si brigádu. Občas dělej třeba závozníka. Chápeš, kdyby náhodou," radí starší bratr.
Opět kouří jak o závod. Vypadá to u nich jak ve čtvrté cenové.
"Jo a toho chlápka co si stěžoval systematicky deptej, aby se odstěhoval," navádí starší darebák bratříčka.
"Neboj, stále ho budu v noci budit. Taky mu nedovolím větrat, to už jsem zařídil s kamarády. Ti mu chodí hulit pod okno, když spím, nebo jsem v akci. Do dvaadvaceti hodin bouchám s nábytkem, pak hodinku túruji auťák pod oknem a jak se vrátím z lupu, tak pěkně dupu," říká pobaveně maminčin mazánek.
"Jen opatrně, ať něco zase nepoděláš. Nesmí o nás nikdo vědět, že zde bydlíš. Raději ať nakupuje tvoje přítelkyně," radí stále ten starší.
Zatím mají vše pod kontrolou. Na úřadech funguje strýc u policie - jejich švagr. Jsou spokojeni, jak jim vše skvěle vychází.
Ostatně žijeme v České republice, kde se darebáci chrání. Tak proč by se měli něčeho obávat?
Snad by jim mohly ublížit jen Boží mlýny, ale ty melou pomalu. Nemají se opravdu proč bát.
Nemocný muž se snaží najít někde dobrou radu. Zatím jeho snaha o pomoc se nesetkává s účinkem. Jeden mu radí, aby se opíjel, druhý zas to, aby si na toho lumpa počíhal a zeptal se jej proč to dělá. Opravdu je zde rada nad zlato.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama