Potkáváte nás

16. března 2016 v 13:55 | Jiří Maršálek |  Různé
Potkáváte nás

Možná jsme se už někde potkali.
Jsem nevidomý. Na cestách mě již několik let doprovází můj vodicí pes zlatý retriever jménem César z chovné stanice Od Tří Jasanů
Orientace nevidomého člověka je velmi obtížná. I malé překážky nám značně komplikují a zpomalují pohyb. Vodicí pes pro mne znamená rychlost, samostatnost a hlavně bezpečí. Je mým kamarádem, navazujeme společně snadno kontakt s okolím a často i rozveselí, když je člověku smutno.
Mnohdy se lidé domnívají, že stačí říci psovi, kam chci jít a on mě tam prostě dovede.
To je ovšem omyl, pes pracuje na základě naučených povelů.
Také nepozná, kdy se rozsvítí na semaforu zelená a kdy se může rozejít přes silnici, jelikož jeho zrak není tak dokonalý jako lidský.
Vodicí pes se stává členem rodiny, je třeba se o něj řádně starat, krmit ho, česat, venčit a věnovat se mu. Naši starostlivost pak odmění svou oddaností, pracovitostí a láskou.
Je potřeba si také uvědomit, že vodicí pes není strojem, nýbrž živou bytostí s občasnými chybami, náladami, nemocemi a únavou.
V některých případech je pomoc vidících lidí na veřejnosti vítaná, jelikož usnadní vyřešení situace příliš složité jak pro pejska, tak i jeho pána.
Tyto vodicí psy pro nevidomé a zrakově postižené připravuje škola pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka v Brně, jež splnila náročná kritéria pro vstup do světové federace škol pro výcvik vodicích psů. Povídání o výcviku a světě nevidomých lidí najdete na webové adrese: www.vycvikvodicichpsu.cz
Desatero pro kontakt s nevidomým, kterého vede vodicí pes:
Vodicího psa nikdy nevyrušujme při práci.
Nedožadujme se jeho pozornosti mlaskáním, voláním, hvízdáním či jinak. Velmi mu tím ztěžujeme jeho práci a soustředěnost.
Bez vědomí majitele na vodicího psa nesahejme, nehlaďme jej, byť v dobrém úmyslu.
Je slušností nejdříve oslovit člověka a zeptat se jej na souhlas s Vaším úmyslem.
Vodicího psa k sobě nevolejme, má svého pána.
Neodbytné nutkání komunikace zaměřme na majitele.
Psovi bez vědomí majitele nenabízejme jídlo či pamlsky. Ani výjimečně. Kondice a zdravotní stav jsou základem pro jeho dlouhý život a práci.
Chceme-li pomoci nevidomému člověku, kterého vede vodicí pes, vždy člověka nejdříve oslovme a zeptejme se, zda naši pomoc uvítá. Neurážejme se, když ji odmítne, je třeba plně soustředěn na svou cestu.
Pomáháme-li nevidomému, nemanipulujme se psem, komunikujme s člověkem a slovně doprovázejme, co děláme.
Jdeme-li po ulici se svým vlastním psem, nikdy mu nedovolme vodicího psa obtěžovat, očichávat či jinak vyrušovat v práci.
Míjíme-li vodicího psa s nevidomým člověkem, mějme svého psa vždy na vodítku.
Nastupujeme-li se svým psem do dopravního prostředku, vždy dejme přednost člověku s vodicím psem.V dopravním prostředku umožněme umístění vodicího psa a uvolněme vhodné místo.
Nevidomý člověk s vodicím psem má přístup do obchodů, restaurací, úřadů, všech typů škol, zdravotnických ambulancí a také všech kulturních a sportovních zařízení.
A na závěr jaká jsou nejčastější plemena připravovaná pro službu vodicích psů? Jsou to:
zlatý a labradorský retriever, flat coated retriever, bílý švýcarský ovčák, německý ovčák, nově i královský pudl, případně border kolie.
Život bez svého psa si už neumím představit. Ať mám jakoukoliv náladu, starosti či obavy je vždy po mé levici, připraven mě vést a pomáhat.
Nezapomínám ho vždy pochválit slovy, či pohlazením anebo nějakým pamlskem.
Chci poděkovat všem, kteří pomáhají nevidomým lidem.
Jiří Maršálek a Césarek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama