Není žába, jako žaba

21. března 2016 v 17:28 | Jiří Maršálek |  Ukázky z mých knih

Není žába,
jako žaba
Není žába, jako žaba. Budu psát o sportovní soutěži, které se opravdu říká: Chrlická žaba. V městské brněnské části Chrlice vyslovují slůvko žaba jednoduše krátce. Ano, chrlické sportovní klání nevidomých z celé republiky přiláká vždy všechny nevidomé sportu chtivé nadšence.


Naši dvojici trénuje sám César. Jeho pořekadlo zní: Není důležité se zúčastnit, ale vyhrát.
Stále má čas na trénink, až je zde den, kdy se závodí. Přípravě tedy moc nedají. Trenér spoléhá na to, že jeho svěřenci jsou atleti od svého mládí. Hlavně že oplývají zdravím. Už po cestě tramvají potkají družstvo z Kroměříže. Ti poznávají trenéra a vodiče Césara. Zrovna o něm čtou knížku. Chlupáč leží v klidu. Zřejmě přemýšlí o taktice. V Komárově se přestupuje do autobusu, kterým účastníci dorazí na místo činu. Všichni dostanou závodní číslo. Někteří jsou ostatně pěkná čísla. Je krásný podzimní den. Padá listí a snad budou padat i rekordy.
Z amplionu zní: Zhluboka dýchat, zhluboka dýchat. Vypnout prsa.
Menší vsuvka: Tohle platí především pro ženy.
Břicho zastrčit.
Další poznámka: To je zase příkaz pro muže.
Zhluboka dýchat.
Upozornění pro všechny: Zhluboka dýchat jen v případě, že César nebude plynovat.
V samém úvodu osmého ročníku je odhalena Chrlická žaba a sportovci, kteří nepřijeli. Škoda, že té žábě nedal nějaký mládenec políbení. Určitě by se proměnila v princeznu a on by ji dostal za ženu a s ní polovinu království. Zdejší borci se bojí, že dostanou spíš opar, proto pusa s velkým mlasknutím prostě není. Zástupkyně městského úřadu má zapálit olympijský oheň, avšak místo ohně je spuštěna fontána. To přec k žábě jde lépe, než ten pomyslný olympijský oheň. Milá tajemnice přesto popřeje, aby ohně vzplály v srdcích všem sportovcům. Slovo si bere i pan ředitel Paleček, který pronese: "Ať na sportovišti to dobře sviští."
Pak nadšeně zavolá: "Sportu zdar."
Družstva i jednotlivci se rozeběhnou po zahradě i po hřišti. Jen naše dvojice se jde převléci a občerstvit.
"Nazdar Hope. Co Ty tady?" ptá se César svého kamaráda.
"Vedu své borce na start. Hodně štěstí," dodá Hop, který odhopsá.
Závodníci mají vždy dva pokusy. Ještě si představuji celé družstvo z Prostějova, skládající se z pěti členů. To každé družstvo. Jenže já si představuji právě sportovce, ze jmenovaného města, protože mají zelené teplákové soupravy. Jsou jako žáby a žabáci. Jejich soupravy zdobí cedulky s nápisem: Made in Dona Prostějov. Škoda, že nedojeli sportovci z Pardubic. Mohli mezi sebou soupeřit obchody Magnet a Dona. Účastní se však borci z Olomouce.
"Olo moc!" povzbuzuje manželka svého muže.
Promiňte, tohle na něho volá v intimních chvilkách.
Nyní na něho křičí: "Jak pořádně nehodíš, tak nedostaneš večeři!"
Sportovci z Uherského Hradiště si sebou dovezli voňavý prezent - uherský salám. Jako úplatek to bohužel nestačí. Švestičky ze zahrádky by byly lepší. Nejlépe v tekuté podobě.
"Už je čas jít. Nebo že by mě šli napřed?" pronese hlas sportovního ducha koukajícího na své švýcarské hodinky.
César přivádí jeho svěřence ke stanovišti, kde se hází koulí. Trenér strká do našeho borce. Dává mu tím znamení, že se má rozcvičit. Páníček mává rukama i nohama, až se mu z toho zjeví božský Kája. Zazpívá mu: "Dám dělovou ránu."
"Jestli to nedáš, tak dostaneš," vyhrožuje psí trenér.
Tak se stane, že na první disciplině vrhne páníček koulí přes devět a půl metru. Chlupáč radostně štěkne.
"Jo, máme to v kapse."
Doběhne k přicházejícímu páníčkovi a packou mu plácne do ruky.
Na dalším závodišti chlapci hrají na čela. Zní hudba z filmu - Čelisti. Nastává stupňující se napětí, už vidíme, jak se paže rozpřahuje. Švih a granát letí, letí a letí. Ozve se zlověstné šplouchnutí. Padl přímo do potoka. Granát není k nalezení. Asi by ho nenašel ani Google. Pokus je tedy neplatný. Druhým hodem trefí soutěžící pro změnu strom. Tak je nebezpečný soupeř vyřazen. Tenhle závodník je zajisté smolařem závodu. Ještě o něm uslyšíte.
Za plotem na cestičce u potoka se objeví dvě příslušnice městské policie.
"Haló, nám tam spadnul někam k potoku granát," volá na ně organizátorka této discipliny.
Policistky skoro povyskočí s vytřeštěným výrazem.
"Cože?" vykoktá blondýnka v uniformě.
"Nebojte, to zde sportujeme a jen nemůžeme najít granát, který tam někam spadnul," vysvětluje žena za plotem.
Do dnešního dne se granát nenašel.
Rád vám přiblížím jednu příhodu z vojny. Házelo se ručním obranným granátem F1. Vojín granát odjistil a otočil se dozadu. "Kam že to mám hodit?" ptá se zvědavě.
Všichni lampasáci skáčou skoro po hlavě do zákopu. Naštěstí jeden kapitán byl duchapřítomný. Vytrhl vojínovi granát z ruky a mrsknul ho dopředu. Tímto zachránil své kolegy i přitroublého vojína. Vrátíme se do Chrlic na zápolení.
Césarův páníček i panička si dohodí pro druhé místo. Následuje skok do dálky. Zde se ukázala dobrá technika žabích skoků.
Dvojice trenéra Césara opět nezklame. Páníček si vyskáče první místo, o které se dělí s Petrem Svobodou. Oba se stanou skokany roku. Hupsnuli totiž na centimetr stejně. Skoro dvojmetrový skok. Kamarád má s sebou manželku, tak jeho příjmení Svoboda až tak přesvědčivě nezní. Něco jako v tomhle vtipu:
"Říkali nám, že budeme po revoluci všichni svobodní," praví muž.
Pak dodá: "No a já jsem stále ženatý."
César poslal svého pána na pětiboj. Zbývají tedy ještě dvě disciplíny.
Nad hlavou páníčka se objeví pro změnu zpěvák Jiří Schelinger .
Pěje písničku: "Šlapací kolo, přežilo století."
Jízda na dvojkole jde svěřencům chlupáče skvěle. Oba si došlapou pro první místo. A jedeme dál.
Následuje chůze v přímém směru.
"Rovně chodím, jen když jsem opilý," zavtipkuje sportovec.
Málem je diskvalifikovaný za tyhle řečičky. Jde sice, jako po pěti pivech pěkně zešikma, ale stejně to stačí na druhé místo.
Z pětiboje bylo pět medailí a panička obdržela tři medaile. Někde znova zazní hudba z filmu Čelisti.
Sportovec smolař při házení šipek málem přišpendlí ucho muži, který dělá navigátora. Při posledním hodu přešlápne startovní čáru. Znova je diskvalifikován. Prohrává na celé čáře. Jeho poslední disciplína je jízda na tandemu. Opravdu naštěstí, protože ulomí šlapátko a do cíle nedojede.
Zde mu zazpívá sbor Naděje: "Ach synku, synku."
Všichni už po výkonech spěchají na výborný oběd. Mohou si dát stehýnko, nebo prsíčko. To záleží, o jakou žábu jde. Sportovci mají kuřecí stehýnka i prsíčka. Olizují se až za ušima.
Z rozhlasu zazní: "To koukáte, co jsem měl dnes k obědu," hit zpěváka Jiřího Šlitra.
Místní ochotnické divadlo si nachystalo od Erbena drama Polednice. Kohopak si na nás pozvali? Máme tedy po lednici. Samozřejmě že Polednici. Vystoupení se líbilo.
Při vyhlašování výsledků se ozve: "Chci žábu," škemrá kamarád Svoboda, který taktéž v pětiboji uspěl.
Druhý Petr redaktor mu odpoví: "Přivedu Ti mojí tchýni, to je pěkná ropucha."
"Škoda, že se zde neběhalo," povzdechne si psí trenér.
Páníček totiž den před závodem sprintoval se samotným Usainem Boltem. Nebudete tomu ani věřit, ale vyhrál páníček Césara. Pak se sice probudil, avšak ta radost z vítězství zůstala.
Cen bylo opravdu hodně. Jen majitel chlupáče jich dostal pět. Zrovna jako olympijských kruhů. Pět medailí mohlo zdobit jeho hruď. Buď jak buď, tentokráte se medaile nedávaly. I když jedna cena by skoro medaile mohla být. Krásná zelená žába celá z korálků. Pouze oči má červené a zlaté bříško. Jako zlatý nejcennější kov.
Jde se na interview do ředitelny. Pohřešují redaktora Petra. Snad ho neunesl nějaký zhrzený sportovec a nebudou muset ceny dát za výkupné pana redaktora. Nebo aby ho nakonec nehledal Interpol. Naštěstí se redaktorský našel. Na reportáž si s jednou slečnou jen zašel. Ještě patří poděkovat organizátorům za krásný sportovní zážitek. Akorát zde chybělo podium se stupni vítězů. A jako v Monze by šampaňské pro vítěze stříkalo na přítomné diváky.
Snad že to bylo sportovní klání v českém prostředí, tak nic z toho zde nebylo. Závěrem se zpívalo, fotilo a příjemně bavilo.
Přítomní měli radost ze sportování, pohybu i vítězství nad leností i sebou samými. Sportovním pomyslným klíčem otevřeli svá srdce druhým.
Botasky svěřence Césara přestože vyhrávaly, skončily v popelnici. Inu, už měly odběháno i odšlapáno své
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama