Medailonek

15. března 2016 v 15:02 | Jiří Maršálek |  Ukázky z mých knih
Nevidomý autor Jiří Maršálek se narodil koncem srpna roku 1962 ve znamení panny. Od roku 1993 je zcela nevidomý.

Spolupracuje s brněnským TyfloCentrem, dělá osvětové besedy na ZŠ v jeho okolí. Je členem klubu vodících psů v Brně. Je také členem tělesně postižených v jeho bydlišti. Z jeho zájmů jde nejvíce vyzvednout láska k přírodě, k poslechu a psaní knih, k sportu a divadlu.
Vyrůstal jsem v krásném kraji, kousek od Pohádky Máje v obci Ostrovačice. Zde jsem vychodil základní devítiletou školu. Bavil mě sport a malování. Reprezentoval jsem školu v atletice a plavání. Hrál jsem fotbal za obec Říčany. Již na devítiletce jsem míval výborné slohové práce. Do učení jsem šel do Velké Bíteše na strojního zámečníka. Po tři roky jsem dělal judo. Po vyučení mi nedovolila vojenská správa, abych si udělal nástavbu v podobě maturity. Následovala vojenská služba u pohraniční stráže v letech 1981 až 1983.
Potom jsem pracoval v 1. Brněnské strojírně v Brně. Od pětadvaceti let mi začal postupně odcházet zrak. Pomohla k tomu moje nezaviněná autonehoda. S těžkým otřesem mozku jsem tenkrát skončil v úrazové nemocnici. Tím také můj zrak začal postupně odcházet. Přidaly se též migrény, na které trpím dodnes. Stihnul jsem se oženit a mít syna Jakuba. V letech 1993 jsem již v plném invalidním důchodě, protože mě nechaly očička zcela ve štychu. Zbyly mě jen malé zbytky světlocitu. Rozvedl jsem se a přestěhoval do Rosic u Brna. V roce 1999 mi vychází první knížka: Humorné příběhy, aneb človíčku, človíčku, žij na plno a nedej se. Tahle knížka byla napsána ještě na psacím stroji.
Přestože nevidomý, snažím se být užitečný. Dělám osvětové besedy pro děti v základních školách, jak mohou pomoci nevidomým a jak žijí. Pracuji na telefonní ústředně, pak v Tyflocentru na poloviční úvazek jako pomocník sociální pracovnice. V roce 2000 vydávám na vlastní náklady knížku pro děti s názvem: Pohádkové snění. Psaní mě baví a píši i do šuplíku.
Jezdím do Prahy na literární setkávání SIA. SONS.
V roce 2005 před letními prázdninami došel do mého života vodící pes César. Změnil mi život k lepšímu. Je nejen kamarád, pomocník, ale i člen rodiny. V roce 2007 vydává Brněnské TyfloCentrum moje básně, které načetl známý brněnský herec Ladislav Lakomý na CD. Sbírka básní se jmenuje: Hledání a snění. To jsem již psal na počítači s hlasovým výstupem.
V roce 2010 znovu brněnské TyfloCentrum vydává mou další knížku. Tentokrát se jedná o beletrii s názvem: Humorné příběhy 2, aneb když človíček blázní. Na CD do zvukové podoby tentokráte ztvárnil moderátor Borek Kapitančik z rádia Kiss Hády v Brně.
V roce 2011 je vydána knížka s názvem: César tropí hlouposti tiskárnou Gloria v Rosicích.
Psaní mi přináší jisté uspokojení. Mám velkou radost, když se moje knížky líbí. Miluji humor a doufám, že je to v knížkách znát. Přesto je tam i zanesen pohled nevidomého člověka, jak se dívá na svět a jak ho vnímá svým vnitřním zrakem.
Jezdím dělat besedy o psaní, aby si nejen nevidomí lidé mohli uvědomit, že i přes handicap lze být užitečný.
V roce 2012 vychází další knížka s názvem: S padesátkou na krku. Už sám mám těch padesát a tak o tom mohu psát.
Za další rok vychází druhé dílko o vodícím psovi s názvem: César se vrací. Tentokrát v prvé části píše páníček o Césarovi a jeho trapasech o čem se prý dá zajisté pochybovat, dodává chlupáč. V druhé polovině zase pes prozrazuje pikantnosti svého majitele. Na CD načetl moderátor Kiss Hády Borek Kapitančik.
V roce 2014 před vánocemi vychází osmá knížka s názvem: Stalo se nestalo, kterou vydala tiskárna Litera Brno.
Na začátku roku 2015 se stěhuji do města Brna do Králova Pole.
V roce 2016 vychází devátá knížka s názvem: Šestnáct schůdků, aneb příběhy ze sklípku. Vydává opět tiskárna Litera Brno.
Píši na počítači s hlasovým výstupem. V poesii může člověk vyjádřit své pocity, strach, co prožil a co by rád ještě pěkného zažil. Ve psaní si mnohdy ujasníte řešení svých životních situací a omylů.
Přeji všem krásné chvíle při čtení mé literární tvorby a pobavení.
Jiří Maršálek a jeho věrný psí kamarád Césarek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama